mediaO prs jsem nepřišla, říká pacientka na adresu moderní mamologie

Odejmutí prsu je výsledkem léčby rakoviny prsu. Tento zažitý mýtus se již několik let snaží svými výsledky vyvrátit MUDr. Vladimír Moucha, chirurg a specialista na problematiku onemocnění prsu z Nemocnice Hořovice. Před dvěma roky získal pro svoji práci významného pomocníka. Speciální přístroj mu pomáhá určit místo, kde se nachází takzvaná strážní nebo také sentinelová uzlina. Ta je spádová pro oblast prsu postiženou nádorem a má zcela zásadní vliv na stanovení přesné diagnózy a následné léčby pacientky a tím na celou prognózu jejího budoucího života. Ruku v ruce s tímto přístrojem dosahuje chirurg dosud nevídaných výsledků a nejinak je tomu v Nemocnici Hořovice.

Přístroj pracuje na bázi přesné identifikace záření z místa, kam byla předem aplikována látka označená radioaktivním prvkem. Vy-užívá se látky, která je tělu vlastní a která se z místa vpichu v oblasti prsu zachytává především v lymfatické tkáni. Vstupní branou do ní je právě první lymfatická (sentinelová) uzlina. Její cestou se dále do těla dostává také rakovina. Díky tomu, že je tato látka označená prvkem vyzařujícím slabé radioaktivní záření, může chirurg během operace bezpečně určit sentinelovou uzlinu a následně ji i vyjmout.
„Současná standardní léčba rakoviny prsu zahrnuje kompletní odstranění nádoru spolu s uzlinami,“ říká MUDr. Vladimír Moucha, specialista na chirurgickou léčbu rakoviny prsu z Nemocnice Hořovice. „Pokud to určuje předpokládaný rozsah onemocnění, kromě sentinelové uzliny se snažíme odstranit také v průměru deset uzlin z oblasti přilehlého podpaždí. Tím zpřesňujeme typ, rozsah a hlavně stadium nádorového bujení, což je zásadní pro úspěšné vedení další léčby ve spolupráci s onkologem nebo radioterapeutem,“ upřesňuje celý postup doktor Moucha a dodává: „Při operacích v oblasti podpaží mohou vzniknout komplikace, které výrazně ovlivňují další život pacientky. Jednou z velmi obávaných je takzvaný lymfedém, velmi obtížně zvládnutelný otok horní končetiny na operované straně. Díky gama-sondě máme možnost již v průběhu operace zjistit, zda rakovina prostoupila strážní uzlinou. Pokud se to ještě nestalo, není nutné operovat v oblasti podpaždí, takže se vyhneme této pooperační komplikaci v podobě urputného otoku.“ “Nepřišla jsem o prso,“ radostně hlásí jedna z vděčných pacientek dr. Mouchy, paní Jana Malá z Neumětel. Ještě nedávno končilo mnoho výkonů na prsu jeho amputací. S tím, jak pokročila moderní léčba rakoviny prsu a s ní také efektivní diagnostika, je dnes tento výkon daleko méně častý. „Velmi jsem se obávala toho, že i mně hrozí odejmutí prsu. Znám několik žen, které jsou po tomto výkonu, a vím, jak je to těžké pro jejich psychiku. Proto jsem velmi ráda, že se o mě postaral pan doktor Moucha. Byla jsem jednou z prvních, na kterých vyzkoušel novou metodu. Jak vidíte, jsem tady a prsa mám obě,“ říká dnes již vyléčená pacientka, která několikrát za rok dochází do ordinace svého oblíbeného lékaře na pravidelné kontroly.
Jinou možností než označení pomocí radioaktivní látky nabízí klasické barvení pomocí speciální modré barvy. Podává se rovněž formou injekce a barvivo se také vychytává v lymfatických uzlinách. Tuto metodu používají chirurgové v Nemocnici Hořovice již od roku 2004 a díky letitým zkušenostem mají i v tomto případě uspokojivé výsledky. Nejlepší způsob detekce sentinelové uzliny nabízí kombinace obou metod – barvení a lokalizace pomocí radiace. To je také cesta, kterou sledují i hořovičtí chirurgové. Hlavním z nich je MUDr. Vladimír Moucha, jehož ordinace praská ve švech nejen kvůli jeho věčnému mládí a vtipu, kterým své pacientky provází jinak svízelným onemocněním.

Komentáře nejsou povoleny.